Wspomnienia z kolonijnych wakacji

Moon Patrol, Gremlins i Hacle. Te trzy gry kojarzą mi się z letnimi koloniami. Moon Patrol pierwszy raz zobaczyłem i zagrałem będąc na kolonii w Szklarskiej Porębie. Na ul. 1 Maja był kiedyś lokal, coś jak kawiarnia lub cukiernia i w nim był automat z tą grą. Nie był taki stojący pionowy jak w salonach gier, tylko niski, poziomy, jakby szklany stół, przed którym stała skórzana sofa/pufa i grało się na siedząco.

Gremlins natomiast przywołuje wspomnienie z letnią kolonią w miejscowości Gromnik i premierą filmu Gremliny rozrabiają, którego pokaz był jedną z atrakcji na tej kolonii.
Na tej samej kolonii widziałem też grę Hacle. Któregoś dnia zobaczyłem jak kilku chłopaków siedziało na szkolnym wybiegu bawiąc się w podrzucanie i podnoszenie śrub w określonych sekwencjach, nie zważając na pozdzierane łapy od płyt chodnikowych.

W grze Moon Patrol sterujemy księżycowym pojazdem bojowym. Jadąc od bazy do bazy musimy unikać przeszkód znajdujących się na powierzchni księżyca, głazy, wyrwy, miny, wrogie czołgi. Musimy też strzelać do atakujących nas różnych pojazdów latających. Do której bazy uda Ci się dojechać?

Gremlins to zręcznościowa gra akcji nawiązująca do filmu Gremliny Rozrabiają. Sterując ludzikiem musimy wyczyścić planszę z potworków zwanych Gremlin oraz złapać i zanieść w bezpieczne miejsce jak najwięcej stworków zwanych Mogwai.

Hacle (hacele, ciupy, sztole, krypcie, koble) to podwórkowa gra zręcznościowa, polegająca na podrzucaniu i łapaniu tzw hacli (kamyków/kostek/śrub) w odpowiednich sekwencjach. Wymaga zręczności, koordynacji ruchowej, spostrzegawczości i refleksu.
Gra powstała w starożytności, a w Polsce była popularna w latach 80. XX wieku.


Moon Patrol
Autor: Takashi Nishiyama
Data wydania: 1982
Gatunek: Shoot ’em up, Run and gun, Vehicular combat game
Platformy: Automaty Arcade, Atari 2600/5200/XL/XE/ST, Commodore 64/VIC-20, MSX, Apple II, PC i inne

Gremlins
Data wydania: 1984
Gatunek: zręcznościowa gra akcji
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64


 

 

 

Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *