Platformowe

Donkey Kong to zręcznościowa gra platformowa w której sterujemy Jumpmanem i wspinamy się w górę stu metrowej konstrukcji, by uratować Lady, ukochaną głównego bohatera, porwaną przez goryla, tytułowego Donkey Konga. W późniejszych grach Nintendo postać Jumpmana została nazwana Mario, jego ukochana zaś Pauline. Donkey Kong to jedna z pierwszych gier platformowych w historii elektronicznej rozrywki.


Donkey Kong
Autor: Shigeru Miyamoto
Data wydania: 1981
Gatunek: platformowa, zręcznościowa
Platformy: Automaty Arcade, Apple II, Atari 2600/7800/XL/XE, Commodore C64/VIC-2, ZX Spectrum, ColecoVision, GBA, NES i inne


Spelunker to gra platformowa w której akcja toczy się w wielkiej jaskini, a naszym celem jest dotarcie do skarbu na dole jaskini. Po drodze musimy uzupełniać zapasy powietrza, zbierać dynamit, klucze i brnąć w głąb jaskini uważając na różne czyhające na nas niebezpieczeństwa.

Spelunker
Autorzy: Tim Martin, Robert Barber, Cash Foley
Data wydania: 1983
Gatunek: platformowa
Platformy: Automaty Arcade, Atari XL/XE, Commodore 64, NES i inne


Pitfall 2 to gra platformowa w której eksplorujemy jaskinię w poszukiwaniu skarbów. W trakcie wędrówki musimy unikać kontaktu z różnymi stworzeniami zamieszkującymi jaskinię.


Pitfall 2: Lost Caverns
Autor: David Crane
Data wydania: 1984
Gatunek: platformowa
Platformy: Automaty Arcade, Atari 2600/5200/XL/XE, Commodore 64, ColecoVision i inne


W grze Miner 2049er i Bounty Bob Strikes Back sterujemy górnikiem Bounty Bob, którego zadaniem jest przeszukanie wszystkich opuszczonych kopalni uranu w poszukiwaniu zdradzieckiego Yukona Yohana. Przemieszczając się po platformach zmieniamy ich kolor. Aby dostać się na następny poziom, musimy wypełnić kolorem wszystkie platformy, nim licznik wskazujący poziom tlenu spadnie do zera.

Miner 2049er
Autorzy: Bill Hogue, Curtis A. Mikolyski, Jeff Konyu, Kelly Bakst
Data wydania: 1982
Gatunek: platformowa
Platformy: Atari 2600/5200/XL/XE, Commodore 64/VIC-20, ColecoVision, Apple II i inne

Bounty Bob Strikes Back
Autorzy: Bill Hogue, Curtis A. Mikolyski
Data wydania: 1984
Gatunek: platformowa
Platformy: Atari 5200/XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum, BBC Micro, Amstrad CPC


W grze Chuckie Egg sterujemy Hen-House Harrym i naszym zadaniem jest zebranie wszystkich jaj rozrzuconych na platformach każdego poziomu, nim licznik czasu dojdzie do zera. Jednocześnie musimy unikać kontaktu z kurami patrolującymi platformy.

Chuckie Egg
Autor: Nigel Alderton ver. ZX Spcetrum / Sean Townsend ver. Atari
Data wydania: 1983
Gatunek: platformowa
Platformy: ZX Spectrum, BBC Micro, Dragon 32/64, Atari XL/XE/ST, Commodore 64/VIC-20/Amiga, Amstrad CPC, PC


Electrician to gra platformowa w której sterujemy elektrykiem wykonującym połączenia i naprawy instalacji elektrycznych.

Electrician
Autor: David Bunch
Data wydania: 1984
Gatunek: platformowa
Platformy: Atari XL/XE, Nintendo FDS, NES

Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *