Komnatowe

Midnight to gra w której przemierzamy komnaty starego zamczyska. Naszym zadaniem jest zapalenie wszystkich świeczników nim nastanie północ. Musimy zbierać klucze, uzupełniać zapasy świec oraz nie zgasić niesionego przez naszą postać świecznika.


Midnight
Autor: Jiri Bernasek
Data wydania: 1992
Gatunek: platformowa, komnatowa
Platformy: Atari XL/XE


W grze Miecze Valdgira wcielamy się w karła Aldira, chcącego zdjąć klątwę z zamku Heldgor. Aby tego dokonać musi odnaleźć pięć mieczy czarnoksiężnika Valdgira i połączyć je w pentagram.


Miecze Valdgira
Autorzy: Henryk Cygert, Aleksander Ast, Bartłomiej Trokowicz
Data wydania: 1991
Gatunek: platformowa, komnatowa, przygodowa
Platformy: Atari XL/XE


Miecze Valdgira 2 to kontynuacja przygód karła Aldira. Tym razem fabuła przenosi nas do krainy Dale, rodzinnych stron karła, nad którą zapanował niejaki Krwawy Zenon. Aldir postanawia oswobodzić Dale od tyrana Zenona.


Miecze Valdgira II
Autorzy: Henryk Cygert, Aleksander Ast, Bartłomiej Trokowicz, Grzegorz Chłodziński
Data wydania: 1993
Gatunek: platformowa, komnatowa, przygodowa
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64/128/Amiga


Dwie Wieże to gra w której sterujemy czarodziejką Iris i przemieżamy tytułowy świat w poszukiwaniu Zaklęcia Przemiany. Dzięki niemu Irys będzie mogła porzucić ludzką postać i połączyć się z duchem ognia, aby poznać tajemnicę wszechświata.


Dwie Wieże
Autorzy: Piotr Kulikiewicz, Jacek Grad
Data wydania: 1993
Gatunek: platformowa, komnatowa, przygodowa
Platformy: Atari XL/XE


W grze Magia Kryształu wcielamy się w postać maga Tannatos, który uwolnił się z niewoli demona Syrylaka i rusza zemścić się na nim za lata niewoli.


Magia Kryształu
Autorzy: Piotr Kulikiewicz, Bartłomiej Trokowicz, Aleksander Ast, Stanisław Skwiot
Data wydania: 1992
Gatunek: platformowa, komnatowa, przygodowa
Platformy: Atari XL/XE


W grze Uczeń Czarnoksiężnika wcielamy się tytułową postać i wyruszamy w głąb ponurego zamczyska na poszukiwania brakujących kartek z Księgi Czarów.


Uczeń Czarnoksiężnika
Autorzy: Krzysztof Szmatoła, Drops
Data wydania: 1992
Gatunek: platformowa, komnatowa
Platformy: Atari XL/XE


W grze Neron sterujemy niejakim Wielgusem Nogallusem, którego zadaniem jest pokonanie Nerona. Przemierzając pałac Imperatora musimy zbierać różne przedmioty i odnaleźć drogę do komnaty Nerona.


Neron
Autorzy: Krzysztof Bar, Ireneusz Reizer, Grzegorz Makara
Data wydania: 1993
Gatunek: platformowa, komnatowa
Platformy: Atari XL/XE


W grze Blinky’s Scary School wcielamy się postać ducha o imieniu Blinky. Naszym zadaniem jest odzyskanie władzy na zamku Drumtrochie. Aby tego dokonać musimy odszukać komnatę hrabiego McTavisha i wyrwać go ze snu w koszmarny sposób jak na ducha przystało.


Blinky’s Scary School
Autorzy: Ian Copeland, Richard Beston, Adam Gilmore
Data wydania: 1990
Gatunek: platformowa, komnatowa
Platformy: Atari XL/XE/ST, Amiga


Universal Hero to przygodowa gra akcji w której sterujemy kosmonautą Burtem. Jego zadaniem jest naprawa frachtowca kosmicznego nim ulegnie on autodestrukcji. Na wykonanie tej misji ma tylko godzinę czasu, a żeby ją ukończyć musi przebyć długą drogę, zbierać różne przedmioty, używać ich w odpowiednich miejscach i wykonywać różne mniejsze zadania, które pozwolą naprawić frachtowiec.


Universal Hero
Autor: Stuart Middleton (ZX Spectrum) / Steven A. Riding (Atari XL/XE)
Data wydania: 1986 (ZX Spectrum) / 1987 (Atari XL/XE)
Gatunek: platformowa, komnatowa, action-adventure
Platformy: ZX Spectrum, Atari XL/XE


Co się kiedyś wydarzyło w Sylwestra w mieszkaniu naszych rodziców? Czy mimo upływu lat rodzice znają tę historię? Dowiecie się z dzisiejszego odcinka RetRozrywki w którym przypominamy sobie grę Midnight. Zapraszamy 🙂

W dzisiejszym odcinku RetRozrywki robimy przegląd kilku gier komnatowych, które za młodu jakoś odpuściłem, wiedziałem, że istnieją, miałem je nawet, ale jakoś nie zagrywałem się w nie, nie przeszedłem żadnej, w sumie to ich nie znam. Po latach do nich wracam i sprawdzam czy w ogóle jeszcze mnie zainteresują.
Miecze Valdgira, Miecze Valdgira II – Władca Gór, Dwie Wieże, Magia Kryształu, Uczeń Czarnoksiężnika

W dzisiejszym odcinku RetRozrywki kolejna porcja gier komnatowych na Atari XL/XE, które zapadły nam w pamięci. Universal Hero, Blinky’s Scary School, Neron, Black Lamp, Zorro.

Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *