Info


Pomysł na stworzenie kanału o moich ulubionych grach RETRO kiełkował w głowie od dawna.
Początkowo miała to być tylko strona www. Nawet nie strona, tylko jeden dział dużej strony.
W okolicach 2000 roku zacząłem tworzyć swoją stronę internetową (http://www.simi.tm44.pl/o-stronie/) i jednym z jej działów miała być taka jakby baza gier w które grałem na Atari 65XE.

Treści było dużo, umiejętności pisania stron www średnie, a czasu na to wszystko mało. Z czasem w internecie zaczęły się pojawiać takie strony, czy też istniały wcześniej, ale zacząłem je wynajdywać i zapał tworzenia swojej strony zaczął przygasać. Myślałem sobie, po co zaśmiecać internet kolejną stroną o tym samym, tyle tego już jest.

Lata mijały, pojawił się YouTube i pomysł stworzenia działu na stronie przemienił się w stworzenie kanału z filmikami o grach. Brak umiejętności filmowania, brak umiejętności montażu, brak miejsca w którym można by próbować mimo wszystko pomysł realizować … zapał ponownie zaczął przygasać. Z czasem na YouTube zaczęło się pojawiać co raz więcej tego typu materiałów. Od profesjonalnie wyglądających filmów, na tle regałów wypełnionych grami i sprzętem, tworzonych przez ludzi sprawiających wrażenie fachowców w dziedzinie Retro Gamingu, po piwniczne nagrania pasjonatów gier z minionej epoki. Znowu pomyślałem, po co zakładać kolejny kanał o tym samym.

Tak było do chwili, gdy któregoś razu obejrzałem jeden z filmików Włodka Markowicza, który chyba mnie zainspirował czy też uzmysłowił, że najważniejsza jest treść. Że nie ma znaczenia czy filmik nagrywasz wypasioną kamerą czy zwykłym telefonem, nie ważne czy masz piękne tło do kadru, czy film jest fajnie zmontowany, najważniejsze jest to co chcesz przekazać. I nie oglądaj się na innych, nie przejmuj się pustą krytyką, bo i tak jej nie unikniesz, zawsze znajdzie się jakiś hejter. Rób to co lubisz, co Ci sprawia przyjemność, skup się na tym co chcesz zrobić, a nie na tym jak zdobyć popularność. No i stało się. Włodek, dziękuję.

Zacząłem rozpisywać sobie scenariusze pierwszych odcinków, ogólny zarys jak by to wszystko miało wyglądać, o czym chciałbym opowiedzieć, jakie gry pokazać. Zrobiłem też remont piwnicy żeby mieć jakiekolwiek miejsce do nagrywania. Zacząłem testowo nagrywać pierwsze materiały z emulatora i bawić się w próbny montaż. Ciągle jednak brakowało czasu i umiejętności, ciągle wszystko się odwlekało. I wtedy z pomocą przyszedł mój brat.

Ma sprzęt, ma wiedzę, ma umiejętności montażu. Pomoże mi we wszystkim, zajmie się technikaliami, nagrywaniem, montowaniem, ja mam się skupić na treści. Ale moja piwnica odpada, mimo, że po remoncie, to jest w niej za mało miejsca, no i nie chce wozić sprzętu z miejsca na miejsce. Mi będzie łatwiej się przetransportować do miejsca nagrań, niż jemu do mnie z całym sprzętem.

No i zaczęliśmy. Gdyby nie mój brat, to projekt nadal odwlekał by się w czasie i w końcu trafił do szuflady jak wiele innych moich pomysłów pseudo artystycznych. Piotrek, dziękuję, bardzo, bardzo dziękuję.
Dziękuję też Oldze, która zawsze wspiera mnie merytorycznie, gdy zajdzie taka potrzeba, pomaga w wielu kwestiach podczas nagrywania, karmi nas i to jeszcze jak smacznie, no bez niej byłoby ciężko. Dziękuję też za cierpliwość i wyrozumiałość, cały ten pomysł z nagrywaniem, ten bałagan, ten czas. Olga, dziękuję.

Dziękuję też najbliższej rodzinie za wsparcie i motywację. Agnieszko, Mateuszu, dziękuję :*
Dziękuję też wszystkim, którzy oglądają nasze filmiki. Dziękujemy za pozytywne komentarze i lajki, miło nam, że Wam się podoba 🙂

Zachęcamy do zagrania w prezentowane gry, odkryjcie ich urok i magię, przekonajcie się sami, że wypasiona grafika i dźwięk to nie wszystko, przekonajcie się, że gry retro mają w sobie to coś 🙂