Gry pod ziemią

Dziś w RetRozrywce przypominamy sobie gry dziejące się głównie pod ziemią. Dan Strikes Back, O’Riley’s Mine, Mr.Dig, Henri. Ponadto nietypowa gra Chopper Hunt oraz może już nie podziemna, ale zbliżona klimatem do pozostałych, gra Lode Runner.

Dan Strikes Back to gra platformowa w której schodzimy w głąb podziemnego skarbca, by odnaleźć Wielki Diament. Po drodze niszczymy grzyby, zbieramy mniejsze diamenty i musimy unikać kontaktu ze stworkami znajdującymi się w podziemnym labiryncie.

W grze O’Riley’s Mine sterujemy górnikiem drążąc szyby w kopalni w celu zdobycia jak największej ilości złóż. Diamenty, rubiny, złoto, rudy uranu, ropa, używanie dynamitu, uciekanie przed wodą zatapiającą tunele…raz zagrasz i zasady zrozumiesz 😉

Mr. Dig to gra zręcznościowa w której musimy zebrać wszystkie znajdujące się na ekranie owoce lub pozbyć się wszystkich goniących nas przeciwników. Mr. Dig jest klonem gry Mr. Do!
Gra Henri jest bardzo podobna do Mr. Dig pod względem zasad i mechaniki, ale różni się od niej graficznie.

Chopper Hunt to nietypowa gra w której sterując śmigłowcem bombardujemy ziemię, by wykopać sobie tunel do znajdujących się pod ziemią różnego rodzaju kosztowności. Następnie musimy wlecieć pod ziemię, zebrać skarb i dostarczyć go do platformy. Początkowo ta gra została wydana przez Analog Software w 1982 roku pod tytułem Buried Bucks.

W grze Lode Runner przemierzamy podziemne skarbce zbierając rozrzucone na platformach paczki złota. Po ich zebraniu pojawi się drabina do kolejnego skarbca. W niektóre miejsca możemy się dostać tylko poprzez zniszczenie podłogi za pomocą posiadanej broni. W tej grze prócz refleksu i zręczności niezbędne będzie główkowanie.


Dan Strikes Back
Autor: Simon Hunt
Data wydania: 1984
Gatunek: zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE

O’Riley’s Mine
Autor: Mark Riley,
Data wydania: 1983
Gatunek: zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64, Apple II
Wydawca: Datasoft

Mr. Dig
Autor: Rita Jay
Data wydania: 1984
Gatunek: zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64, Dragon 32/64, TRS-80 CoCo
Wydawca: Microdeal

Chopper Hunt/Buried Bucks
Autor: Tom Hudson
Data wydania: 1984/1982
Gatunek: Shoot ’em up
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64
Wydawca: Imagic/Analog Software

Lode Runner
Autor: Doug Smith
Data wydania: 1983
Gatunek: platformowa, logiczna
Platformy: automaty arcade, Atari XL/XE/ST, Commodore 64/VIC-20, Apple II, Amstrad CPC, ZX Spectrum, Nintendo i inne
Producent: Broderbund Software
Wydawca: Broderbund Software

Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *