Gry pod wodą

W dzisiejszym odcinku RetRozrywki kilka gier w których akcja dzieje się głównie pod wodą.


W grze Periscope Up wpływamy do podmorskiej bazy rakiet nuklearnych w której superkomputer Vax 3000 uległ awarii i naszym zadaniem jest wyłączenie go. Sterując okrętem podwodnym oraz stateczkiem zwiadowczym, nazywanym przez nas za dzieciaka Meduzą (dziś powiedzielibyśmy dron), musimy zbierać kody dostępu potrzebne do wyłączenia komputera, uzupełniać paliwo i otwierać śluzy blokujące podwodne korytarze.


Periscope Up
Autor: Karl Fitzhugh
Data wydania: 1988
Gatunek: zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC


Sea Dragon to strzelanka w której płyniemy w prawo i musimy dopłynąć do ostatniej strefy w której należy zniszczyć podmorski reaktor jądrowy. Po drodze dbamy o uzupełnianie powietrza, strzelamy do bomb głębinowych, przedzieramy się przez ciasne podmorskie korytarze skalne, unikamy spadających min, skał i strzelających laserów.


Sea Dragon
Autorzy wersji na TRS-80: Wayne Westmoreland, Terry Gilman
Autor wersji na Apple II: John Anderson
Autor wersji na Atari XL/XE: Russ Wetmore
Autor wersji na Commodore 64: David H. Simmons
Autor wersji na Tandy CoCo: Jim Hurd
Data wydania: 1982
Gatunek: Shoot ’em Up, Scrolling Shooter
Platformy: TRS-80, Apple II, Atari XL/XE, Tandy CoCo, Commodore 64 i inne


W grach Seawolf 2 i Seafox sterujemy okrętem podwodnym i strzelamy do innych okrętów, statków i min, starając się uzyskać jak największy wynik punktowy.
W Seafox dodatkowo musimy łapać pojawiające się zapasy amunicji i paliwa.
W Seawolf 2 można grać we dwie osoby jednocześnie na tym samym ekranie rywalizując ze sobą o zestrzeliwane jednostki.
Obie te gry to nowsze wersje gry z automatu elektro mechanicznego Sea Devil z 1970 roku.

Seawolf 2
Autorzy: Epyx
Data wydania: 1983
Gatunek: Shoot ’em Up, Multiplayer
Platformy: Atari XL/XE

Seafox
Autor: Ed Hobbs
Data wydania: 1982
Gatunek: Shoot ’em Up
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64/VIC-20, Apple II


Blowsub to strzelanka w której sterując statkiem, strzelamy do okrętów podwodnych i min głębinowych. Celem jest zdobycie jak największej ilości punktów. Bardzo fajna, kolorowa i dynamiczna gra.


Blowsub
Autorzy: Paul Lay, Harvey Kong Tin
Data wydania: 2015
Gatunek: Shoot ’em Up
Platformy: Atari 5200/XL/XE


Ocean Detox to gra logiczno zręcznościowa w której sterujemy łodzią podwodną i naszym celem jest neutralizacja toksycznych odpadów spoczywających na dnie oceanu. Zasady są zaczerpnięte z gry Canyon Bomber (Atari 2600/Automaty Arcade) z 1978 roku, ale rozbudowane o większy arsenał i znajdźki bonusowe.


Ocean Detox
Autorzy: Marek Mapa Pavlik, Adam Ozz Powroźnik, Zdenek PG Eisenhammer, Michał Miker Szpilowski
Data wydania: 2010
Gatunek: Logiczna, Shoot ’em Up
Platformy: Atari 5200/XL/XE


W grze Octopus sterujemy nórkiem, którego zadaniem jest zdobyć jak największą ilość skarbów ze skrzyni i nie dać się złapać w macki ośmiornicy. Octopus to port gry z przenośnej konsoli Nintendo Game & Watch, znanej u nas jako ruskie jajeczka.


Octopus
Autorzy: Arkadiusz Larek Lubaszka, Robert S0nar Szerniewicz, Michał Caruso Brzezicki
Data wydania: 2011
Gatunek: Zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE

Ruskie jajeczka
Kilka tego typu konsolek, różnej produkcji, przewinęło się przez moje ręce. Kilka osób w klasie miało takie konsolki i pożyczaliśmy sobie je sobie na dzień czy dwa, wybrańcy na weekend. W ten sposób miałem okazję zagrać w Jajeczka, Kucharzyka, Kajakarza, Wędkarza, Kosmonautę, Wyścigi i Ośmiorniczkę.
Sam też miałem taką konsolkę i co ciekawe, miała w zestawie wymienne ekrany z kolorową folijką tworzącą tło. W ten sposób mając jedno urządzenie miałem 3 gry, Myśliwego, Motylki i Małpę Bramkarza. Był to jednak czas, gdy w domu mieliśmy już Atari i konsolka nie robiła takiego wrażenia. Była tylko ciekawostką, szybko się znudziła i z biegiem czasu zawieruszyła się, czego teraz żałuję, bo byłaby fajnym retro skarbem.

Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *