Grane na domówkach

Mario Bros, Special Delivery i Bilbo. Te trzy tytuły od zawsze już będą mi się kojarzyć z ”przyszywanymi” ciocią Anią i wujkiem Zbyszkiem. To nie rodzina tylko znajomi rodziców, ale za dzieciaka na takich znajomych rodziców mówiło się ciocia i wujek. To u nich pierwszy raz widziałem te gry. Mario Bros na korepetycjach z matematyki, Special Delivery i Bilbo na domówkach u nich. Ciocia i wujek od zawsze będą też mi się kojarzyć właśnie z domówkami na których często za dzieciaka bywaliśmy u nich z rodzicami.
Dorośli w jednym pokoju biesiadowali przy dużym stole, bogato zastawionym różnymi sałatkami, zakąskami i napojami, a dzieciaki w mniejszym pokoju przy komputerze grając we wspomniane gry albo oglądając filmy z VHS, Lody na patyku, Czacha dymi, Akademia policyjna.

W grze Mario Bros sterujemy Mario przemieszczając po platformach w taki sposób, żeby nie dotknął nas żaden żółw, krab czy obłok pary. By przejść na kolejny etap musimy pozbyć się przeciwników, spychając ich z platformy, po uprzednim ogłuszeniu ich, uderzając głową w platformę w odpowiednim momencie.

W grze Special Delivery jesteśmy Mikołajem, którego zadaniem jest dostarczanie prezentów pod choinkę. Aby tego dokonać, musimy najpierw podczas lotu odrzutowymi saniami, złapać odpowiednią ilość paczek z prezentami, unikając jednocześnie uderzenia pioruna i wlatywania saniami w góry oraz chmury. Gdy sanie będą wypełnione prezentami musimy wylądować na dachu domu, przejść przez komin i zostawić prezenty pod choinką.

Bilbo to gra bardzo podobna do Pac-Mana. Sterujemy krasnalem, zbieramy kryształy umieszczone w labiryncie i unikamy kontaktu z duchami. Innowacją są obrotowe drzwi, które umożliwiają zmieniać układ labiryntu.


Mario Bros
Autorzy: Shigeru Miyamoto, Gunpei Yokoi
Data wydania: 1983
Gatunek: Arcade, Platformowa, Zręcznościowa
Platformy: Automaty Arcade, Atari 2600/5200/7800/XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC, Apple II i inne

Special Delivery
Autor: Frank Drake
Data wydania: 1985
Gatunek: Arcade, Zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum

Bilbo
Data wydania: 1986
Gatunek: Arcade, Zręcznościowa
Platformy: Atari XL/XE


Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *