Donkey Kong, Choplifter!, Tapper

W dzisiejszym odcinku RetRozrywki przypominamy trzy gry z automatów arcade. W latach 80-tych grywaliśmy w nie w salonach gier. Donkey Kong, Choplifter!, Tapper.

Donkey Kong to gra platformowo zręcznościowa w której sterujemy Jumpmanem i wspinamy się w górę stu metrowej konstrukcji, by uratować Lady, ukochaną głównego bohatera, porwaną przez goryla, tytułowego Donkey Konga. W późniejszych grach Nintendo postać Jumpmana została nazwana Mario, jego ukochana zaś Pauline. Donkey Kong to jedna z pierwszych gier platformowych w historii elektronicznej rozrywki.

Choplifter to strzelanka w której sterujemy śmigłowcem. Naszym zadaniem jest zabranie na pokład zakładników i przetransportowanie ich do bazy. W trakcie wykonywania zadania musimy jednocześnie walczyć z myśliwcami i czołgami.

Tapper to gra zręcznościowa w której wcielamy się w barmana obsługującego spragnionych klientów. Naszym zadaniem jest wydawanie odpowiedniej ilości piwa, odbieranie pustych kufli i napiwków.


Donkey Kong
Autor: Shigeru Miyamoto
Data wydania: 1981
Gatunek: platformowa, zręcznościowa
Platformy: Automaty Arcade, Apple II, Atari 2600/7800/XL/XE, ColecoVision, Game Boy Advance, Commodore C64/VIC-20, MSX, NES, ZX Spectrum, PC
Producent: Nintendo
Wydawca: Nintendo, Rare, Atari, NEC Corporation, Coleco

Choplifter
Autor: Dan Gorlin
Data wydania: 1982
Gatunek: scrolling shooter
Platformy: Apple II, Atari 5200/7800/XL/XE, ColecoVision, Commodore C64/VIC-20, MSX, Automaty Arcade, NES, Sega maser System
Wydawca: Brøderbund Software, Sega, Jaleco, Coleco, Atari

Tapper
Autor: Steve Meyer
Data wydania: 1983
Gatunek: zręcznościowa
Platformy: Automaty Arcade, Atari 2600/XL/XE, Commodore C64, ColecoVision, ZX Spectrum, Apple II, BBC Micro, Amstrad CPC, MSX, PC, Xbox 360, Android
Producent: Marvin Glass and Associates, Midway Games
Wydawca: Bally Midway, U.S. Gold, Sega, Coleco, Amsoft, Shockwave Games, Handmark, Midway Games

Author: Simi
Sentymentalny gość, który z łezką w oku wspomina czasy, gdy przed blokami tętniło życie, dzieciarnia i młodzież bawiła się wspólnie w przeróżne gry podwórkowe, gdy piło się oranżadę z torebek foliowych, zbierało się puszki po napojach, paczki po papierosach i obrazki z gum balonowych Turbo czy Donald. RetroPierdziel, który chciałby wrócić do czasów, gdy po szkole oglądało się filmy na VHS, chodziło do kolegów łamać dżojstiki na Atari i Commodore, taśmy do walkmana przewijało ołówkiem, a przed snem czytało komiksy Rosińskiego, Chmielewskiego, Polcha i Christy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *